Warsztaty fortepianowe 2014 z prof. Andrzejem Tatarskim
19 listopada 2014 r. gościlismy w naszej szkole prof. Andrzeja Tatarskiego z Akademii Muzycznej w Poznaniu.
W biografii profesora czytamy:
W 1968 ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w klasie Olgi Ilwickiej-Dąbrowskiej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. W latach 1969-70, jako stypendysta Rządu Francuskiego, umiejętności pianistyczne doskonalił pod kierunkiem Vlado Perlemutera w Paryżu.
Od lat prowadzi intensywną działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował w wielu krajach . Uczestniczył w takich festiwalach muzycznych, jak "Poznańska Wiosna Muzyczna", "Warszawska Jesień", Dni Kompozytorów Krakowskich, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, "Wratislavia Cantans", Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Jest zapraszany na recitale chopinowskie do Żelazowej Woli i Łazienek Królewskich.
W bogatym repertuarze solowym i kameralnym Andrzeja Tatarskiego, obejmującym ponad 300 utworów, znaczącą rolę odgrywają utwory kompozytorów polskich XIX i XX wieku. Dokonał wielu prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich. Propaguje twórczość Karola Szymanowskiego - wykonuje m.in. IV Symfonię koncertującą, utwory fortepianowe oraz kameralne. W kręgu zainteresowań artysty pozostaje także muzyka francuska, w tym twórczość Oliviera Messiaena, którego cykl Catalogue d'oiseaux wykonał jako pierwszy polski pianista.
W swoim dorobku posiada nagrania archiwalne dla radiofonii polskich i zagranicznych, nagrania telewizyjne i filmowe oraz nagrania płytowe. Bierze udział w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz muzyki kameralnej.
Andrzej Tatarski jest wykładowcą w Katedrze Fortepianu, Klawesynu i Organów Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 1989 otrzymał tytuł naukowy profesora zwyczajnego.
Od rana uczniowie klasy fortepianu uczestniczyli w zajęciach indywidualnych z profesorem. Pracowali razem nad swoimi utworami, mogli dowiedzieć się o nowych rozwiązaniach z zakresu aplikatury, artykulacji, agogiki i dynamiki. Praca nad utworami była pomocna do przygotowania się do przesłuchań, egzaminów i koncertów. Z zainteresowaniem słuchali też o historii kompozytorów i utworów. Na zakończenie warsztatów, profesor Tatarski wystąpił z recitalem fortepianowym, prezentując głównie tańce polskich kompozytorów wielkich i mniej znanych. Opowiadał także w sposób ciekawy i pełen humoru na temat wykonywanych utworów. Na uwagę zasługuje jego ekspresyjna i wirtuozowska gra, która zachwyciła wszystkich słuchaczy.
Imprezę dofinasowała Gmina Miasto Lubartów.
Linki do artykułów i zdjęć
http://www.lubartowiak.com.pl/fakty/niecodzienna-lekcja-w-szkole-muzycznej/