Kulturalna Jesień

W ostatnią sobotę 18 września  „Kulturalna Jesień” zabrzmiała wyjątkowym „Koncertem na 149 klawiszy”- zabytkowa fisharmonia i współczesny fortepian – dwa różne światy połączone muzyką.

Na scenie zagrali Pan Michał Kopyciński – fisharmonia i Pan Tomasz Jeleniewski – fortepian. Wybrali bardzo ciekawy i różnorodny  repertuar. Publiczność mogła usłyszeć utwory C. Francka,  Ch.-M. Widora, R. Schumanna, F. Schuberta, F. Chopina, A. Guilmanta. Koncert poprowadził Pan Jeleniewski, który bardzo ciekawie opowiadał różne ciekawostki, anegdoty i inne cenne informacje na temat wykonywanych utworów.  Większość z tych kompozycji to opracowania na obsadę wykonawczą. Część koncertu to dzieła zagrane tylko na fisharmonii, a pozostałe na fortepian i fisharmonię. Słuchacze mieli możliwość obcowania z bardzo nastrojowymi, lirycznymi utworami lub dramatycznymi, pełnymi wyrazu, ale także było z humorem i lekkością. Każdy na pewno usłyszał coś miłego dla ucha.

Dużą ciekawostką była przywieziona na ten koncert oryginalna fisharmonia z 1904 roku. W Polsce są 4 egzemplarze tego instrumentu, z czego tylko ten jeden jest przygotowany do użytkowania. Fisharmonia, pomimo, że posiada klawisze jest instrumentem… dętym. Aby dźwięk powstał potrzebne jest naciskanie nogami specjalnych pedałów, które aktywują ukryty w środku miech. Wydobywające się z niego powietrze pobudza małe metalowe sztabki zwane języczkami, które zaczynają drgać – i tak powstaje dźwięk, którego barwa jest podobna do barwy akordeonu.

Po koncercie widzowie mieli możliwość posłuchania krótkiego wykładu na temat fisharmonii, a także co było nie lada gratką, zobaczyć od środka budowę tego bardzo wiekowego instrumentu.
Pan Kopyciński przekazał mnóstwo szczegółów i ciekawostek o fisharmonii, ponieważ sam jest kolekcjonerem takich instrumentów, samodzielnie je restauruje i konserwuje.

Druga częścią wydarzenia były warsztaty  dla pianistów z czytania a’vista, prowadzone przez Pana Tomasza Jeleniewskiego.

Bardzo nam miło, że zgromadziła się tak duża publiczność dzieci, młodzieży i dorosłych. Dziękujemy!

Kulturalna Jesień to zadanie cykliczne w naszej szkole. Organizatorem jest Lubartowskie Towarzystwo Muzyczne, a wsparcia finansowego udzieliło Miasto Lubartów. Bardzo dziękujemy!